Pomoc de minimis – co to jest i dla kogo?
10 listopada 2015
Rozwój firmy wymaga zwykle sporych nakładów finansowych, dlatego bardzo cenną pomocą są wszelkiego rodzaju dotacje, z których właściciel może skorzystać. Programów pomocowych jest wiele, lecz najbardziej znane są dotacje z Unii Europejskiej. Są one jednak elementem szerszej pomocy, którą może uzyskać przedsiębiorca, a jest nią pomoc de minimis.
Pomoc de minimis – co to jest
Pomoc de minimis to wsparcie państwa udzielane przedsiębiorcom. Jej nazwa pochodzi się od normy prawa rzymskiego: de minimis non curat lex – prawo nie troszczy się o drobiazgi. Oznacza to, że pomoc w niewielkim rozmiarze nie narusza konkurencji na rynki i z tego powodu nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej.
Pomoc może przybierać przeróżne formy. Jedną z nich są wspomniane wcześniej dotacje z Funduszy Europejskich, które są jej najbardziej znaną formą. Jednakże pomoc Państwa może polegać również na odroczeniu płatności podatkowych, rozłożeniu ich na raty lub też umożliwieniu jednorazowej amortyzacji środka trwałego, nawet jeśli jego wartość jest wyższa niż obowiązujący limit.
Kto może starać się o pomoc de minimis
Z definicji pomoc de minimis jest udzielana przedsiębiorcom, w szczególności małym i średnim firmom. Warunkiem ubiegania się o pomoc jest stan przedsiębiorstwa, który nie grozi bankructwem. Pomoc ta bowiem ma być przeznaczona na rozwój firm, a nie na ich ratowanie z trudnej sytuacji. Właściciel firmy starający się o uzyskanie pomocy musi w składanym wniosku wskazać ważny powód, dla którego ubiega się o wsparcie.
Warunkiem uzyskania pomocy jest działanie w branży, która nie jest spod pomocy wykluczona. Lista wykluczeń jest jednak bardzo krótka i zawiera m.in. sektor rybołówstwa i rolnictwa. Drugim warunkiem jest nieprzekroczenie limitu pomocy, a więc równowartości 50 000 EUR na trzy lata. Limit ten dotyczy roku, w którym przedsiębiorca składa wniosek i dwóch poprzednich lat podatkowych. W przypadku pierwszorazowego ubiegania się o wsparcie de minimis konieczne jest podpisanie oświadczenia, że przedsiębiorca dotychczas z pomocy nie korzystał. Natomiast jeśli będzie korzystał po raz kolejny, to musi dołączyć otrzymywane każdorazowo po otrzymaniu pomocy zaświadczenia o wysokości uzyskanego wsparcia.