Biznes coaching – co to jest i dla kogo?

white-board-593309_1280

Biznes coaching robi w ostatnim czasie zawrotną karierę. Gdzie nie spojrzeć tam pojawiają się oferty coachów, którzy obiecują, że przy ich pomocy niemożliwe stanie się realne. Posługują się często cytatami motywacyjnymi mającymi na celu zmotywować do działania, ale tak naprawdę niewiele osób wie, o co w tym biznes coachingu chodzi.

Biznes coaching – co to jest?

Biznes coaching opiera się na metodach psychologicznych i przy ich użyciu ma wspomóc osobę poddaną coachingowi w szybszym osiągnięciu zamierzonych rezultatów. Coach prowadząc trening stosuje metody pracy oparte na modelach socjo-kognitywistycznych. Dzięki nim pobudza do myślenia, kreatywności, a efektem coachingu ma być wprowadzenie w życie zmian, które wcześniej były jedynie w sferze marzeń.

Można więc powiedzieć, że biznes coach łączy w sobie cechy psychologa, powiernika i częściowo mentora, choć wcale nie musi być ekspertem w dziedzinie, w której działa klient. Wręcz przeciwnie – coach ma za zadania wspomagać działania klienta i wskazywać mu kolejne kroki, które go hamują, a których podjęcie jest konieczne, gdy chce osiągnąć cel. Natomiast siła zmiany leży wyłącznie w zachowaniu klienta i to od niego w całości zależy efekt przeprowadzonego coachingu.

Biznes coaching – dla kogo?

Wiedząc już czym jest biznes coaching pora zastanowić się kto z niego korzysta. Największą grupę stanowią osoby, które czują, że to co się w ich życiu dzieje, to zupełnie nie jest ich droga. Osoby te z różnych powodów chcą przeprowadzić naprawdę ogromne zmiany w swoim życiu, a brakuje im wsparcia, dzięki któremu mieliby siłę te zmiany rozpocząć. Takie zmiany najczęściej wymagają skoku na głęboką wodę i opuszczenia własnej strefy komfortu, a nie każdy ma odwagę podjąć takie działania w pojedynkę.

Często z biznes coachingu korzystają również osoby, które już zrobiły pierwszy krok. Podjęły one pewne działania, które skierowały je na drogę do wymarzonego celu, ale po drodze osłabł nieco ich zapał, a entuzjazm został skutecznie zgaszony przez pojawiające się na drodze do celu kłody. Skorzystanie z coachingu pomoże im wskoczyć z powrotem na ścieżkę, która doprowadzi ich do spełnienia marzeń.

Na koniec warto dodać, że coaching opiera się na relacjach partnerskich, a osoba, która z niego korzysta robi to w sposób zupełnie dobrowolny. Nie ma więc mowy o relacji nauczyciel – uczeń, w której jedna ze stron jest mentorem. Praca w ramach coachingu opiera się na pytaniach, a poszukiwanie odpowiedzi na nie wymaga sporej pracy własnej osoby, która dąży do zmiany.