Szkolenia i kursy online – czy warto się dokształcać?

board-928378_1280

Branża szkoleniowa, dotychczas oferująca swoje usługi wyłącznie w realu staje się coraz bardziej obecna również online. Czy zatem warto brać udział w szkoleniach online? Czy warto się dokształcać w ten sposób?

Szkolenia i kursy online – cechy charakterystyczne

Jedną z podstawowych cech kursów i szkoleń online jest to, że osoby, które chcą w nich uczestniczyć mogą to zrobić z dowolnego miejsca i w dowolnym terminie. Większość oferowanych szkoleń czy kursów online nie jest bowiem prowadzona na żywo. Ta cecha jest uznawana za najważniejszą zaletę kursów tego typu.

Niektóre kursy mają formę PDF-ów rozsyłanych jak lekcje w określonych odstępach czasu. Wówczas dostęp do materiałów jest nielimitowany, bo PDF-y są po prostu ściągane na komputer kursanta i może on z nich korzystać dożywotnio.

Inne szkolenia mają np. formę video dostępnych online jedynie dla użytkowników, którzy wykupili do nich dostęp. Wówczas w momencie zakupu kursu dostajesz informację jak długo będziesz miał dostęp do materiałów szkoleniowych i chcąc obejrzeć wszystkie materiały musisz zmieścić się w limitowanym czasie. Często uzupełnieniem kursów video są również zestawy ćwiczeń w formie PDF, które użytkownik ściąga na swój komputer i może wykonać w dowolnym momencie.

Taki sposób dystrybucji materiałów pozwala korzystać z wiedzy osób z innych miast czy krajów bez ruszania się z domu. Pozwala to znacznie zaoszczędzić czas na dojazd i uczestniczyć w kursie wtedy, kiedy mamy na to czas i warunki.

A czy są jakieś wady?

Niestety uczestnictwo w kursach online ma również swoje wady. Podstawową wadą jest to, że musimy sami siebie pilnować i samodzielnie motywować się do aktywnego uczestnictwa w kursie. W przypadku szkoleń prowadzonych w realu ten problem nie istnieje, bo decydując się na kurs i jadąc na zajęcia już w szkoleniu uczestniczymy. W przypadku szkoleń online jest to zdecydowanie trudniejsze, bo w zabieganym świecie świadomość, że możemy zajrzeć do kursu w dowolnym momencie sprawia, że cały czas szukamy odpowiedniego momentu, który może nigdy nie nadejść.

Drugą z wad jest to, że uczestnicząc w szkoleniu online nie możemy poznać innych osób z branży. Nie możemy więc nawiązać kontaktów biznesowych, które są jedną z wartości dodanych uzyskiwanych dzięki szkoleniom tradycyjnym.

Biorąc pod uwagę powyższe wydaje się, że kursy online nie są dla każdego. Najlepiej nadadzą się dla osób z dużą samodyscypliną, które mają wysoki poziom motywacji i mimo codziennej bieganiny znajdą czas, żeby w kursie uczestniczyć.