Jak wybrać biuro rachunkowe?

taxes-740202_1280

Dobre biuro rachunkowe dla prowadzącego działalność gospodarczą jest tym, czym dobry przewodnik w nieznanym mieście. Niby można się bez niego obejść, ale zdecydowanie więcej można zyskać korzystając z jego usług. Zobaczmy zatem jak wybrać biuro rachunkowe, które będzie naprawdę pomocne.

Biuro rachunkowe – wymogi formalne

Podstawową sprawą, którą należy sprawdzić są kwestie formalne. Biuro rachunkowe musi posiadać:
– certyfikat potwierdzający do prowadzenie usług księgowych, który jest wydawany przez Ministerstwo Finansów,
– ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC).

Pierwszy z tych dokumentów potwierdza uprawnienia prowadzących działalność rachunkową, a więc również potwierdza ich wiedzę i umiejętności. Drugi natomiast jest zabezpieczeniem dla korzystających z usług danego biura, że w razie popełnionych błędów będzie można otrzymać stosowne odszkodowanie.

Zakres obsługi księgowej

Po sprawdzeniu powyższych wymogów formalnych czas przystąpić do sprawdzenia oferty. Przestrzegamy przed sugerowaniem się wyłącznie ceną, gdyż to nie ona jest jedynym wyznacznikiem przy wyborze oferty. Ogromne znaczenie ma również zakres świadczonych usług.

Jedne biura oferują prowadzenie księgi przychodów i rozchodów, ale wymagają samodzielnego dostarczania wszelkich dokumentów księgowych i deklaracji do US. Inne zaś poszerzają zakres usług o te dotyczące ZUS czy zajmują się obsługą kompleksową, łącznie z reprezentowaniem przedsiębiorcy na podstawie pełnomocnictw przed ZUS czy US.

Małe, duże, a może online?

Ostatnią kwestią związaną z wyborem biura rachunkowego jest jego rozmiar. Można wybrać księgową, która prowadzi usługi rachunkowe w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, a można również skorzystać z usług dużego biura. Trudno jednoznacznie stwierdzić, która forma jest lepsza.

Małe biuro będzie łatwiejsze we współpracy, bo wszystkimi sprawami będzie zajmowała się jedna osoba, więc na pewno będzie miała ona obraz całości. Ta zaleta może się jednak okazać również wadą, jakim jest brak dystansu i możliwości przedyskutowania niektórych spornych rozwiązań podatkowych czy rozliczeniowych.

Natomiast w dużym biurze będzie więcej specjalistów z różnych dziedzin, co może być pomocne, zwłaszcza wtedy, gdy sprawy rozliczeniowe są bardziej skomplikowane. Wadą tego rozwiązania może być jednak problem z indywidualnym podejściem do klienta.

Poza kwestią wielkości biura należy sobie również odpowiedzieć na pytanie czy skorzystać z usług biura rachunkowego z sąsiedztwa czy też postawić na usługi online. Usługa taka dla jednych jest rozwiązaniem idealnym, dla innych zaś konieczność przesyłania dokumentów finansowych przez Internet jest barierą nie do przejścia.