Jak zaktualizować wpis w CEIDG?

ceidg

Jak zmienić wpis w CEIDG? Ile to kosztuje? Ile razy można to zrobić? Jak to załatwić? To tylko niektóre pytania nasuwające się osobom prowadzących działalność gospodarczą, które z różnych powodów chcą wprowadzić zmiany we wpisach w CEIDG. Dziś podpowiemy jak to zrobić.

Zmiana wpisu w CEIDG – jak się do tego zabrać?

Zmian we wpisie w CEIDG można dokonać na co najmniej kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zmiana danych bezpośrednio w urzędzie. Żeby jej dokonać należy więc udać się do urzędu miasta wraz z dowodem tożsamości, dzięki któremu będziemy mogli potwierdzić naszą tożsamość. W urzędzie należy wypełnić i złożyć wniosek, w którym zaznaczymy zmieniane dane, poczekać aż urzędnik wprowadzi zmiany do systemu, a następnie potwierdzić zmianę własnoręcznym podpisem.

Drugim sposobem, który pozwoli nam na zmianę danych we wpisie jest wypełnienie wniosku dostępnego online. Dla swojej skuteczności wniosek ten powinien jednak być potwierdzony własnoręcznym podpisem. Na jego potwierdzenie przedsiębiorca ma 7 dni, a gdy w tym czasie nie stawi się w urzędzie, wniosek zostaje anulowany.

Ostatnim sposobem, który zyskuje coraz szerszą rzeszę zwolenników jest załatwienie sprawy całkowicie online, za pomocą profilu zaufanego, którym pisaliśmy niedawno. Przedsiębiorca posiadający taki profil może złożyć wniosek online i od razu go potwierdzić. Dzięki temu może dokonać zmian we wpisie bez wychodzenia z domu. Jednym słowem: szybko, łatwo i wygodnie.

O czym warto pamiętać?

Najistotniejszą sprawą, o której należy pamiętać jest to, że wszelkie zmiany wprowadzane we wpisach w CEIDG są bezpłatne. Nie należy więc ufać żadnym podmiotom, które wysyłają korespondencję mówiącą o tym, że za dokonane zmiany należy uiścić opłatę w określonej wysokości.

Są to zwyczajni oszuści i sprawy takie warto zgłaszać na policję, jako próbę wyłudzenia. Trzeba również wiedzieć, że nie ma limitu zmian dokonywanych we wpisie w CEIDG. Można to robić tyle razy w roku, ile razy zajdzie taka potrzeba. Warto więc dbać zwłaszcza gdy poszerzamy zakres działalności, bo zgodnie z prawem wykonywana przez przedsiębiorcę działalność musi być zawarta w zakresie działalności wpisanej do CEIDG.

Warto również dbać o aktualność danych teleadresowych, bo niektórzy klienci sprawdzają firmę w ogólnodostępnych katalogach, jakim jest również CEIDG. Nieaktualne dane firmowe mogą powodować, że klienci po prostu do nas nie trafią.