Niższe składki ZUS – ile i dla kogo?

money-256282_1280

Temat wysokości składek na ZUS zawsze wzbudza sporo emocji. Ich wysokość jest często hamulcem, który wstrzymuje przed zakładaniem własnej działalności. Jest jednak wiele sytuacji, w których można płacić niższe składki ZUS. Zobaczmy kogo one dotyczą.

Niższe składki ZUS dla nowych firm

Zakładając działalność gospodarczą po raz pierwszy, przedsiębiorca z mocy prawa ma możliwość opłacania składek obniżonych przez pierwsze 24 miesiące prowadzenia działalności. Musi jednak pamiętać, że jeśli zacznie świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy, to wówczas przywilej ten zanika i musi opłacać składki w pełnej wysokości. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jeśli w trakcie pierwszych 24 miesięcy przedsiębiorca przestanie świadczyć usługi na rzeczy byłego pracodawcy, to wówczas w kolejnych miesiącach nadal ma prawo do obniżenia składek na ZUS.

A co z tymi, którzy już prowadzili działalność?

Warto wiedzieć, że warunek otwierania firmy po raz pierwszy dotyczy firm zarejestrowanych w Polsce. Jeśli więc ktoś posiadał firmę w innym kraju, a teraz chce ją założyć w Polsce, to według polskiego prawa jest traktowany jako osoba rozpoczynająca działalność po raz pierwszy, a więc może skorzystać z przywileju opłacania niższych składek.

Z przywileju opłacania niższych składek na ZUS mogą również skorzystać osoby, które już kiedyś prowadziły działalność gospodarczą w Polsce. Wystarczy, że od zamknięcia poprzedniej działalności upłynęło 60 miesięcy (5 lat).

Niższe składki ZUS czyli jakie?

Podstawą wyliczenia obniżonej składki ZUS jest 30% płacy minimalnej. Aktualnie łączna wysokość obniżonych składek na ZUS wynosi niecałe 450zł (z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym). W porównaniu do składek w pełnej wysokości (ok. 1 090 zł) są więc niższe o ponad połowę. Jeśli różnicę tę pomnożymy przez okres uprzywilejowania, to okaże się, że w ciągu pierwszych dwóch lat uprzywilejowani przedsiębiorcy zapłacą do ZUS mniej o ok. 15 000zł.