Nota korygująca a faktura korygująca – czym się różnią

secretary-338561_1280

Nikt nie jest nieomylny, dlatego błędy w wystawianych fakturach zdarzają się dość często. W przypadku wykrycia błędu nie ma jednak powodu do niepokoju. Błąd trzeba po prostu poprawić, a pomoże w tym nota korygująca lub faktura korygująca. Zobaczmy czym się różnią, żeby wiedzieć, którą należy wystawić w danym przypadku.

Nota korygująca

Nota korygująca jest dokumentem wystawianym przez nabywcę. Tylko on może wystawić ten dokument, a skorygować w nim może jedynie błędy na fakturze, które nie wpływają na wysokość kwoty i podatku. Za pomocą noty korygującej można więc skorygować błędy w danych nabywcy, numerze NIP, dacie wystawienia faktury czy opisie transakcji.

Nota korygująca musi zawierać:

  1. nazwę nota korygująca,
  2. datę wystawienia,
  3. numer,
  4. dane obu stron transakcji,
  5. dane dotyczące faktury VAT, której nota dotyczy (m.in. numer faktury, dane stron transakcji),
  6. informacje na temat treści korygowanej i prawidłowej.

Co ważne, dla swojej ważności nota musi zostać zaakceptowana przez wystawcę faktury, np. poprzez złożenie podpisu i pieczęci na kopii noty i odesłanie jej do wystawcy.

Faktura korygująca

W odróżnieniu od noty korygującej, fakturę korygującą może wystawić jedynie sprzedawca, a więc strona, która wystawiła fakturę. Może ona dotyczyć błędów związanych z wysokością kwot na fakturze oraz z wysokością podatku. Za jej pomocą można więc skorygować błędnie naliczony rabat, zwrot zaliczki czy towaru. Co ważne, za jej pomocą można również skorygować błędy w treści, a więc te dotyczące danych nabywcy, sprzedawcy, daty wystawienia czy opisu transakcji. Jeśli więc sprzedawca zauważy błędy w treści faktury, to z pomocą faktury korygującej może je skorygować samodzielnie, nie czekając aż nabywca wystawi notę korygującą.

Faktura korygująca musi zawierać:

  1. nazwę faktura korygująca lub korekta,
  2. datę wystawienia,
  3. numer,
  4. dane obu stron transakcji,
  5. dane dotyczące faktury VAT, której faktura dotyczy (m.in. numer faktury, dane stron transakcji),
  6. informacje na temat wartości korygowanych, w tym także wartości podatku,
  7. przyczynę korekty.

Podobnie jak nota korygująca, faktura korygująca musi zostać zatwierdzona przez drugą stronę transakcji.