Dane w chmurze – czy to bezpieczne?

ipad-820272_1280

Rosnące zapotrzebowane użytkowników na możliwość dostępu do dokumentów czy danych z komputera, tabletu i telefonu spowodowało ogromny wzrost zapotrzebowania na usługi przechowywania danych w chmurze. Dzięki temu można mieć do nich dostęp z dowolnego urządzenia, co znacznie ułatwia pracę. Powstaje jednak pytanie czy dane w chmurze są bezpieczne.

Dziś postaramy znaleźć na to odpowiedź.

Bezpieczeństwo danych w chmurze – od czego zależy? W największym stopniu za bezpieczeństwo danych w chmurze odpowiedzialny jest dostawca takiej usługi. To on powinien zapewnić odpowiednie (szyfrowane) połączenia, dzięki którym utrudniony będzie dostęp do przesyłanych na serwery informacji. Istotne jest również posiadanie odpowiednich certyfikatów dotyczących zabezpieczeń.

To również dostawca powinien zadbać o fizyczne bezpieczeństwo danych, a więc odpowiednio zabezpieczyć serwerownie, w których są przechowywane dane i robić cykliczne backupy, które w razie awarii serwerów pozwolą na odzyskanie większości danych. Takie działanie zabezpiecza nie tylko przed awarią serwerów, ale również przed błędami obsługujących je ludzi, którzy często są najsłabszym ogniwem w łańcuchu zabezpieczeń dotyczącym danych w chmurze.

Co może zrobić użytkownik?

Trzeba jednak pamiętać, że bezpieczeństwo danych przechowywanych w chmurze zależy również od użytkowników. To oni muszą ustalić sobie mocne hasła dostępowe i dbać o to, żeby nie dostały się one w niepowołane ręce. Najprościej bowiem dostać się do danych w chmurze za pośrednictwem urządzeń dostępnych większej liczbie osób, np. komputerów w firmie, z których użytkownik się nie wylogował lub zezwolił na zapisanie haseł dostępowych.

Ponadto warto korzystać z rozwiązań oferujących dwustopniową kontrolę dostępu. Może to być np. potwierdzenie logowania za pośrednictwem kodu wysyłanego przez sms. Dzięki temu ryzyko dostania się do przechowywanych danych przez kogoś z zewnątrz jest ograniczone do minimum.

Reasumując można stwierdzić, że dobry dostawca usług przechowywania danych w chmurze powinien zapewnić wysoki poziom ich bezpieczeństwa. Dlatego wybierając firmę, która legitymuje się wcześniej wspomnianymi certyfikatami możemy spać spokojnie, że przechowywanym danym nic nie grozi, jeśli tylko sami będziemy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu danych dostępowych.