Spiesz się! do 20 stycznia możesz zmienić formę opodatkowania

money-256296_1280

Wybór formy opodatkowania to temat, o którym przedsiębiorcy myślą głównie przed założeniem firmy. Tymczasem formę tę można zmieniać raz do roku, w terminie do 20 stycznia. Kiedy warto to zrobić?

Optymalizacja podatkowa

Właściwa forma opodatkowania jest podstawowym elementem tzw. optymalizacji podatkowej. Polega ona na wyborze najkorzystniejszego dla podatnika rozwiązania spośród możliwych do wyboru opcji. Co ważne, optymalizacja podatkowa jest w pełni legalna, a korzystanie z niej jest przejawem racjonalnego podejścia w zarządzaniu prowadzonym biznesem.

W celu dokonania optymalizacji podatkowej należałoby przejrzeć możliwe do wyboru opcje opodatkowania. Każdy może wybrać opcję opodatkowania na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Niektóre formy działalności mogą być również opodatkowane na podstawie ryczałtu czy karty podatkowej.

Wiedząc jakie są możliwości podatkowe dobrze by było zweryfikować wysokość podatku na podstawie przychodów i kosztów z poprzedniego roku. Wówczas okaże się czy aktualna forma opodatkowania jest faktycznie najlepsza. Jeśli taka nie jest, to warto ją zmienić.

Co brać pod uwagę?

Podejmując decyzję o zmianie należałoby wziąć pod uwagę nie tylko dane zeszłoroczne, ale również perspektywy rozwoju firmy. Jeśli np. widać, że dochody firmy rosną, a firma korzysta z opodatkowania na zasadach ogólnych i osiągany dochód zbliża się do drugiego progu podatkowego, to wówczas warto rozważyć zmianę opodatkowania na podatek liniowy. Dzięki temu zamiast płacić 32% podatek od kwoty przewyższającej próg, przedsiębiorca będzie płacił 19%, niezależnie od wysokości dochodu.

W odwrotnej sytuacji, a więc przy opodatkowaniu podatkiem liniowym i zauważalnej od np. kilku lat stabilizacji dochodów na określonym poziomie, poniżej drugiego progu podatkowego (85 528 zł), warto byłoby rozważyć zmianę opodatkowania na zasady ogólne – wówczas zapłacimy 18%, a nie 19% podatku i będziemy mogli skorzystać z kwoty wolnej od opodatkowania. Pozwoli to zyskać nawet ok. 1400zł rocznie.

Powyższe przykłady mają zobrazować możliwości jakie niosą zmiany i zyski, które można osiągnąć dzięki dostosowaniu formy opodatkowania do wysokości osiąganych przychodów i ponoszonych kosztów. Warto więc w styczniu poświęcić chwilę, wykonać obliczenia i dokonać zmian, które dadzą wymierne zyski. Następna taka okazja będzie dopiero za rok!