7 prostych trików, dzięki którym szybciej otrzymasz zapłatę

clock-650753_1280

Problemy z nieterminowym otrzymywaniem należności za faktury to jeden z głównych problemów małych przedsiębiorców. Dziś chcemy Wam przedstawić 7 prostych trików, dzięki którym szybciej otrzymasz zapłatę.

1. Ustal termin płatności zanim zaczniesz pracować – tę oczywistą czynność wielu przedsiębiorców pomija, zakładając błędnie, że kontrahent dostosuje się do ich standardów. Tymczasem jeśli wcześniej przedyskutujesz tę kwestię z kontrahentem, to poznasz jego oczekiwania i tym samym będziesz mógł zdecydować czy w przypadku długiego terminu zapłaty oczekiwanego przez kontrahenta będziesz mógł się podjąć realizacji zlecenia.

2. Na bieżąco zapisuj sobie co masz zafakturować – jest to szczególnie ważne jeśli fakturę wystawiasz na koniec miesiąca. Dzięki bieżącemu zapisywaniu w ciągu miesiąca w dzień wystawiania faktur nie będziesz musiał szukać co zostało wykonane dla danego klienta. Po prostu wystawisz fakturę na podstawie swoich notatek. Oszczędzisz w ten sposób czas i będziesz mieć pewność, że niczego nie pominąłeś.

3. Spraw, żeby faktura była czytelna – chodzi o to, żeby osoba otrzymująca fakturę nie musiała się zastanawiać kto ją wystawił. W tym może pomóc personalizacja faktury, np. poprzez dodanie logo. Zadbaj również o jasny opis wykonanych prac.

4. Wyślij fakturę do właściwej osoby – problemy z obiegiem dokumentów dotyczą wielu firm. Jeśli wyślesz fakturę do niewłaściwej osoby, to może się zdarzyć, że utknie ona u niej w gąszczu innych dokumentów i z tego powodu będziesz musiał dłużej czekać na płatność.

5. Wystaw fakturę najszybciej jak to możliwe – jeśli zależy Ci na szybkim otrzymaniu płatności, to wystaw fakturę zaraz po wykonaniu prac. Dzięki temu kontrahent będzie dobrze pamiętał co dla niego wykonałeś i nie będzie miał wątpliwości co do zasadności wystawionej faktury.

6. Pamiętaj o typowych opóźnieniach w płatnościach – statystyki pokazują, że większość faktur jest płacona 14 dni po terminie. Pamiętaj o tym myśląc o swoim cashflow.

7. Utrzymuj kontakt ze swoimi dłużnikami – w wielu przypadkach przeterminowana płatność nie jest wynikiem złej woli kontrahenta, lecz jest spowodowana natłokiem obowiązków. Przypominaj więc o niezapłaconych fakturach – mailem, telefonicznie, a w przypadku dalszych opóźnień wysyłając wezwania do zapłaty.

Mamy nadzieję, że dzięki tym 7 prostym trikom, łatwym do wdrożenia będziesz mógł odetchnąć z ulgą, a należności będą szybciej wpływać na Twoje konto. A może masz swoje pomysły, które stosujesz i dzięki nim nie masz problemów z dłużnikami?