Działalność gospodarcza a ciąża
16 października 2015
Ciąża i zasiłek macierzyński to tematy, które od kilku miesięcy burzą krew w żyłach przedsiębiorczych mam. Od stycznia 2016 roku wchodzi bowiem w życie nowa ustawa regulująca kwestie zasiłków macierzyńskich, a zmiany te dotyczą również osób prowadzących działalność gospodarczą. A więc jakie prawa ma przyszła matka prowadząca działalność?
Zasiłek macierzyński
Jeśli przyszła mama opłacała składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, to przysługuje jej prawo do otrzymania zasiłku macierzyńskiego. Zmienia się jednak sposób jego wyliczania. Nie wystarczy już opłacić jednej wysokiej składki ZUS, żeby otrzymać zasiłek macierzyński w pełnej wysokości. Nowy zasiłek macierzyński będzie wyliczany proporcjonalnie, a więc jego wysokość będzie zależała nie tylko od wysokości opłacanej składki, ale i od okresu, przez jaki składka ta była opłacana.
Tak więc kobieta opłacająca składkę ZUS nabędzie prawo do otrzymania pełnego zasiłku macierzyńskiego dopiero po wpłaceniu 12 składek. Natomiast panie, które prowadzą działalność krócej niż 12 miesięcy zasiłek macierzyński otrzymają, ale jego wysokość będzie wyliczona proporcjonalnie. Według obliczeń podawanych przez przedstawicielki środowisk skupiających kobiety przedsiębiorcze minimalny zasiłek przy opłacanych preferencyjnych składkach ZUS wyniesie ok. 300zł miesięcznie. Dla porównania studentki, bezrobotne i niepełnosprawne otrzymają od Państwa wsparcie w wysokości 1000zł.
Jak długo można otrzymywać zasiłek macierzyński?
Według prawa, osobie prowadzącej działalność gospodarczą nie przysługuje urlop macierzyński, gdyż nie podlega ona przepisom Kodeksu Pracy. Jednakże przysługuje jej prawo do otrzymywania wcześniej wspomnianego zasiłku macierzyńskiego, a jego okres jest równy z przewidzianym w Kodeksie Pracy urlopem macierzyńskim i wynosi 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka. Okres ten jest dłuższy w przypadku ciąż mnogich i może wynieść nawet 71 tygodni w przypadku urodzenia pięcioraczków. Co ważne, w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego kobieta nie musi zawieszać działalności gospodarczej, lecz ma prawo ją prowadzić i osiągać z niej dochody.
A co z urlopem wychowawczym?
Jak już wcześniej wspomniano, osoba prowadząca działalność gospodarczą nie podlega przepisom Kodeksu Pracy, więc nie można mówić o urlopie wychowawczym sensu stricte. Jednakże ustawodawca umożliwia paniom prowadzącym działalność gospodarczą sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. W okresie tym konieczne jest zawieszenie prowadzonej działalności, a obowiązek opłacania składki ZUS przejmuje Państwo. Okres zawieszenia działalności z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem może wynosić nawet 36 miesięcy i przysługuje do momentu ukończenia przez dziecko 5 lat. Okres ten może być dzielony na części.