Rozliczenie roczne – kto, do kiedy i jak złożyć dokumenty

calculator-385506_1280

Zbliża się koniec roku, a wraz z nim nadchodzi czas rocznych rozliczeń podatkowych. Temat ten często napawa strachem właścicieli małych biznesów, dlatego postanowiliśmy przypomnieć kto, do kiedy i w jaki sposób musi złożyć rozliczenie roczne.

Rozliczenie za 2015 rok – terminy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami rozliczenie roczne należy złożyć w określonych w ustawie terminach. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, w zależności od sposobu opodatkowania składają zeznania do 31 stycznia 2016 lub do 30 kwietnia 2016. Szczegółowe zestawienie przedstawia tabela:

sposób opodatkowania formularz termin
karta podatkowa PIT16A 31 stycznia 2016
ryczałt ewidencjonowany PIT 28 31 stycznia 2016
podatek na zasadach ogólnych PIT 36 30 kwietnia  2016
podatek liniowy PIT 36L 30 kwietnia  2016

Poza powyższymi zeznaniami rocznymi firmy, które zatrudniają pracowników mają obowiązek złożenia dodatkowych zeznań podatkowych. Do 31 stycznia 2016 muszą przekazać do US formularz PIT 4R, w którym zawarta jest informacja o pobranych w ciągu roku zaliczkach.

Poza nim pracodawcy do końca lutego muszą przekazać pracownikowi formularz PIT-11, który jest dla niego podstawą do samodzielnego rozliczenia się z US. Formularz ten jest jednak nieobowiązkowy, gdy pracownik do 10 stycznia 2016 złoży deklarację PIT-12, na podstawie której pracodawca będzie mógł rozliczyć podatek w imieniu podatnika. Wówczas do końca lutego zamiast formularza PIT-11 pracodawca będzie musiał złożyć deklarację PIT-40.

Rozliczenie roczne – elektronicznie czy tradycyjnie

Dotychczas osoba składająca zeznanie roczne mogła samodzielnie zdecydować czy chce to zrobić w wersji elektronicznej czy tradycyjnie – wysyłając zeznanie pocztą. Z początkiem 2016r. zmieniają się jednak przepisy i płatnicy składający zeznania PIT-11, PIT-4R, PIT-40 są zobowiązani do wysyłania dokumentów elektronicznie. Wysłanie dokumentów w sposób tradycyjny będzie możliwe tylko wtedy, gdy płatnik składa rozliczenie roczne za maksymalnie 5 podatników.

Co ważne, podobnie jak w przypadku zeznań podatkowych składanych w imieniu własnym, nie ma obowiązku posiadania e-podpisu przy wysyłce ww. zeznań drogą elektroniczną. Wystarczy uwierzytelnienie na podstawie danych osobowych oraz określonych kwot pochodzących z zeznań podatkowych składanych w latach poprzednich.