Skąd brać darmowe zdjęcia na stronę firmową?

computer-768608_1280

Współczesny odbiorca treści w internecie konsumuje oczami. Dlatego ładne zdjęcia na stronę firmową mają tak ogromne znaczenie. Nie każdy jednak umie robić dobre zdjęcia, a kupowanie zdjęć nie zawsze mieści się w budżecie małej firmy. Na szczęście są miejsca w sieci, z których można zupełnie za darmo i legalnie pobrać zdjęcia, a później wykorzystać je do celów komercyjnych. Zobaczmy więc skąd brać darmowe zdjęcia na stronę firmową.

Darmowe banki zdjęć

Lista darmowych banków zdjęć jest naprawdę długa. Dziś chcemy Wam przekazać linki do 10 z nich, które gwarantują nie tylko wysoką jakość zdjęć, ale i szeroki wybór. Oto one:

http://pixabay.com/pl/ – ponad 500 tys. zdjęć

http://pl.freeimages.com/ – prawie 400 tys. zdjęć

http://www.pexels.com/

http://www.designerspics.com/

http://startupstockphotos.com/

http://www.sitebuilderreport.com/stock-up

https://unsplash.com/

https://foodiesfeed.com/ – zdjęcia jedzenia

http://www.splitshire.com/

https://picjumbo.com/

A na koniec bonus! Darmowy bank nie tylko zdjęć, ale również video, dźwięków, kolorów, czcionek, mockupów, ikon: http://allthefreestock.com/

Sprawdź licencję

Zanim jednak skorzystasz ze zdjęć ściągniętych z jednego z darmowych banków sprawdź na jakiej licencji jest oparty. Większość zdjęć w tych bankach oparta jest na licencji CC0 – czyli Creative Commons. Możesz z nich korzystać w dowolny sposób, bez konieczności oznaczania autora zdjęcia. Niektóre mogą jednak mieć licencję CC BY, która również umożliwia z bezpłatnego skorzystania z obrazu do celów komercyjnych, ale wymaga podania autora zdjęcia.

Na koniec powstaje pytanie co to znaczy wykorzystać zdjęcia do użytku komercyjnego. Pod tym terminem kryje się nie tylko możliwość wykorzystania zdjęć na stronie czy blogu firmowym, ale również w materiałach drukowanych, jak plakaty, ulotki, wizytówki.