Coworking – wady i zalety
1 lutego 2016
Coworking do niedawna jeszcze mało popularny, teraz coraz powszechniejszy. Biura coworkingowe stają się alternatywą dla wynajmu biura na wyłączność lub pracy z domu. Dziś pokażemy wady i zalety tego rozwiązania i postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie czy warto wybrać takie rozwiązanie.
Coworking – co to w ogóle jest
Coworking dosłownie oznacza współpracę, ale pod tym pojęciem kryje się wspólna praca w jednej przestrzeni biurowej przez osoby pracujące w oddzielnych firmach. Coworking jest najpopularniejszy wśród wykonujących wolne zawody, takich jak graficy, copywriterzy, tłumacze, a więc ogólnie mówiąc wśród tzw. freelancerów.
Zalety
- Wyjście „do ludzi” – jest to największa zaleta coworkingu. Pracę freelancera można co prawda w zasadzie wykonywać w każdym miejscu, byleby mieć dostęp do Internetu, co jest marzeniem niejednego pracownika etatowego, ale po pewnym czasie wielu freelancerów odkrywa jednak, że praca z domu oznacza brak kontaktu z innymi ludźmi i dlatego decyduje się na wynajem miejsca w biurze coworkingowym.
- Jasne wyznaczenie granicy praca – życie prywatne – pracując z domu trudniej jest ją wyznaczyć. W sumie nie bardzo wiadomo czy freelancer jest już w domu czy jeszcze w pracy, co może negatywnie wpływać nie tylko na jego życie prywatne i stosunki z rodziną, ale też na czas, który powinien przeznaczyć na odpoczynek.
- Nawiązywanie kontaktów biznesowych – wybierający biura coworkingowe pracują często w dziedzinach pokrewnych i nawiązanie kontaktu z sąsiadem z biurka obok może dać efekt w postaci długoterminowej współpracy biznesowej.
- Rozwiązanie tańsze niż wynajem własnego pomieszczenia biurowego, a przy okazji niesie dodatkową wartość dodaną w postaci kontaktu z innymi ludźmi.
- Możliwość korzystania z sali konferencyjnej – często w biurach coworkingowych są sale konferencyjne i każdy coworker w ramach abonamentu może z nich korzystać bezpłatnie określoną liczbę godzin w miesiącu.
Wady
Patrząc na powyższe zalety można się zastanawiać czy praca w biurze coworkingowym ma jakieś wady. Niestety, nikt nie jest doskonały ;), coworkig również ma swoje wady.
- Generuje koszty – jest to podstawowa wada coworkingu, która ma istotne znaczenie przede wszystkim dla osób dopiero rozpoczynających działalność gospodarczą. Praca z domu nic nie kosztuje. Natomiast praca w biurze coworkingowym generuje koszty rzędu ok. 300-600 zł netto/miesiąc w zależności od miasta i lokalizacji biura.
- Jest dostępny tylko w dużych miastach – coworking rozwija się prężnie w dużych miastach, natomiast mieszkańcy mniejszych ośrodków nie mają możliwości skorzystania z takiej opcji. Spora lista zalet i krótka wad tłumaczy jasno czemu coworking zyskuje coraz więcej zwolenników, zwłaszcza wśród freelancerów z dużych ośrodków miejskich, którzy mają największe możliwości wyboru ośrodka. Patrząc więc z ich perspektywy z całą pewnością można powiedzieć, że warto.
Spora lista zalet i krótka wad tłumaczy jasno czemu coworking zyskuje coraz więcej zwolenników, zwłaszcza wśród freelancerów z dużych ośrodków miejskich, którzy mają największe możliwości wyboru ośrodka. Patrząc więc z ich perspektywy z całą pewnością można powiedzieć, że warto.