Praca w domu i koszty prowadzenia działalności
18 grudnia 2015
Praca w domu, o której już kiedyś pisaliśmy ma zarówno wady jak i zalety. Nie każdy jednak wie, że pracując w domu można niektóre wydatki mieszkaniowe wliczyć w koszty działalności. Zobaczmy zatem co do nich należy.
Czynsz i media
Czynsz za mieszkanie oraz media, a więc gaz, prąd, czy woda to koszty, które choć w części możemy wliczyć w koszty działalności. Wysokość kwoty, którą można rozliczyć jest zależna od tego, jaka część domu/mieszkania jest przeznaczona na działalność gospodarczą.
W celu obliczenia jej wysokości, najprościej byłoby wydzielić osobne pomieszczenie, którego powierzchnię da się wyliczyć i na tej podstawie obliczyć procentowy udział w całości kosztów związanych z mieszkaniem. Jeśli jednak nie ma możliwości wydzielenia osobnego pomieszczenia, to należy przyjąć pewne założenie, że określona powierzchnia jest przeznaczona pod działalność.
Internet i telefon
Podobnie sprawa wygląda z kosztami Internetu i telefonu. Jeśli wykorzystujemy do spraw służbowych telefon i Internet zarejestrowany na osobę fizyczną, to w koszty możemy wliczyć jedynie część wydatków z tym związanych. Jeśli jednak chcielibyśmy wliczać w koszty całość, to konieczne byłoby podpisanie oddzielnej umowy z dostawcą usług, tym razem „na firmę”.
Na co należy uważać?
Decydując się na rozliczanie kosztów mieszkaniowych musimy jednak pamiętać, że prowadzenie działalności w domu wiąże się z koniecznością zgłoszenia tego faktu w urzędzie miasta i płacenia wyższego podatku od nieruchomości. Dodatkowo należy również pamiętać, że możliwość wliczania w koszty wydatków mieszkaniowych mają jedynie firmy, których działalność nie jest związana z wizytami u klienta. Mogą więc z tego korzystać księgowi, architekci, graficy, programiści itp., a nie mogą firmy remontowo-budowlane, których działalność z definicji jest prowadzona poza miejscem zarejestrowania firmy.
Jakie są konsekwencje?
Na koniec warto dodać, że przy wliczaniu części wydatków mieszkaniowych w koszty firmy konieczne jest zachowanie zdrowego rozsądku. Zbytnie zawyżanie wliczanych kwot może bowiem sprowadzić kontrolę skarbową, a zawyżanie kosztów działalności może prowadzić do odpowiedzialności karno-skarbowej.
Dlatego zanim zostanie podjęta decyzja o wliczaniu wydatków mieszkaniowych w koszty działalności, należy skalkulować czy konieczność płacenia wyższego podatku od nieruchomości oraz możliwość ewentualnej odpowiedzialności karno-skarbowej faktycznie się opłaci.